YEMEKLER


Düğür, pıtıpıtı, kuymak, helva, etli bulgur pilavı, tarhana, haşıl, ayranlı çorba, ayranlı köfte, et kavurması, kaygana, kömbe, herle, ağız, mumbar v.b.

Herle

Malzemeler(4 kişilik)
2 su bardağı yerli un
1 litre su
2 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı karabiber

Yapılışı

Tencerede tereyağı eritilir/eriyen tereyağı üzerine un ilave edilir/unun rengi penbeleşinceye kadar karıştırılarak kavrulur/daha sonra üzerine su ve karabiber ilave olunur/sürekli karıştırılarak un kokusu kaybolana ve çorba kıvamına gelene kadar sürekli karıştırılarak pişirilir.Sıcak servis yapılır. Afiyet olsun!

Ağız

Malzemeler
Büyük bir tas yeni yavrulamış inekten sağılan ilk süt
İki tas normal inek sütü
Bir büyük su bardağı toz şeker

Yapılışı

İlk sağılan inek sütü normal süt ve toz şeker ile bir kapta karıştırılarak orta ateş üzerine konulur ve devamlı karıştırılarak kıvamı koyulaşıncaya kadar pişirilir. Daha sonra soğumaya bırakılır. Ilık olarak servis yapılır. Afiyet olsun!

Mumbar(Bağırsak) Dolması

Malzemeler
1/2 kg. kadar orta yağlı parça et
3 adet taze kuzu mumbarı(bağırsağı)
2 su bardağı pilavlık bulgur
Orta boy 3 baş soğan
1 yemek kaşığı pulbiber
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı

Mumbarların içleri iyice temizlenir ve iç ve dış kısmı tazyikli su ile yıkanır. Üzerine tuz serpilerek iyice ovulur ve bu işlem 3-4 defa tekrarlanır. Soğanlar temizlenerek orta büyüklükte doğranır. Parça et mümkün olduğunca ufak doğranır. Daha sonra, bulgur bir kaba alınır, üzerine soğan, etler, baharat ve tuz ilave olunur. Bu malzemeler iyice karıştırılır. hazırlanan karışım mumbarların içerisine doldurulur. Bunun ardından doldurulmuş mumbarlar uygun bir tencereye konulur ve iyi pişmesi için bir çatal ile mumbarlar 3-4 yerinden delinir. Tencereye 4-5 bardak su konularak 45-50 dakika pişirilir. Ilık olarak servis yapılır. Afiyet olsun!

Tarhana ve tarhana çorbası

Malzemeler
Tarhana: Malzemesi aşlık buğday, kıvamlı ayran ve tuzdur.
Dört ölçü kıvamlı ayrana bir ölçü aşlık buğday konur ve sürekli karıştırılarak pişirilir. Tuz ilave olunarak pişirilen kabın ağzı iyice kapatılır ve bir gün bekletilir. Ertesi gün temiz bir bez üzerine hafif yassılaştırılımış parçalar halinde dizilir ve güneşte iyice kurutulur.

Tarhana Çorbası: Kurutulmuş tarhana akşamdan ıslatılır. Ayrı bir kapta tereyağında soğan ve topaç (güneşte kurutulmuş kuşbası et) birlikte kavrulur. Yumuşatılan tarhana yağda kavrulan soğan ve topaç bir kaba konur, su ve tuz ilave edilerek sürekli karıştırılarak pişirilir. Bir tavada tereyağı eritilir, içine kırmızı pul biber konur ve servis sırasında tarhana çorbasının üzerine dokulur. Afiyet olsun!