MURTAZA YALÇIN

Ozan Murtaza Yalçın 1954 yılında Divirigi`nin Mural Bucağında doğmuştur. Çocukluğu ve gençliği Mursal`da geçti. Daha sonra tüm Mursalılar gibi ekonmik nedenlerle genç yaşta gurbete, Ankara`ya göç etti.
Büyük şehirdeki yaşam kavgasına rağmen, o, kimliğini, Mursal`ı ve Yama Dağları`nı hiç unutamadı. Bu değerleri sazında ve sözünde yaşatmıştır.
Murtaza Yalçın toplumsal olaylara yakın ilgi duymuş ve ait olduğu yörenin ozanlık geleneklerini başarı ile temsil etmiştir. Ozan, şiirleri, kitapları, kasetleri ve besteleri ile kendisini hem yurt içinde hem de yurt dışında başarı ile temsil etmiş ve tanıtmıştır.


Resmi büyütebilirsiniz.

Kendisi uzun süre Halk Ozanları Kültür Derneği`nin başkanlığını yürütmüş ve 1994 yılında Halk Ozanları Kültür Vakfı`nın kurucuları arasında yer almış ve ölüm tarihi olan 1999 yılına kadar da bu vakfın başkanlığını yapmıştır.
Murtaza Yalçın şiirlerini iki kitap halinde yayınlamıştır. İlk yayınlanan şiir kitabının ismi "Belli Değil", ikinci kitabının ismi ise "Ozanın Bahçesinden"dir.

 

Murtaza Yalçın`ın köyü Mursal ile ilgili yazmış olduğu "Bizim Yaylalar" isimli şiirini aşağıda bir örnek olarak sunuyoruz.

 

BİZİM YAYLALAR

Yaz gelip de çiğdem çiçek açınca,
Bir başka oluyor bizim yaylalar.
Güzelleri enginine çıkınca,
Bir başka oluyor bizim yaylalar.

Çobanları yanık çalar kavalı,
Buz gibidir suyu serin havalı.
Yaz gelince eteğine varmalı,
Bir başka oluyor bizim yaylalar.

Yoğurdu kaymağı şifadır derde,
Özlemi içimde taht kurdu serdi.
Gönlümün güzeli olunca orda,
Bir başka oluyor bizim yaylalar.

Murtaza Yalçın`ım yaylaya çıksan,
Bahar seli gibi çağlayıp aksan,
Yama Dağları nın belinden baksan,
Bir başka oluyor bizim yaylalar.

Murtaza Yalçın