MURSAL HAKKINDA :

* Mursal çok geniş mera potansiyeline sahiptir. Çok geniş yaylalari bulunmaktadir. Bu yaylalardan buz gibi tatlı suları olan yüzlerce kaynakça (çeşme) vardir. İsimleri belli olan kaynakça sahisi 450 civarindadir. İsmi bulunmayan daha yüzlerce kaynakça mevcuttur.

* Mursal, deniz seviyesinden 2020 m. yükseklikte bir yayla köyüdür.

Mursal yaylalarından görüntüler


*
20.10.2000 tarihli nüfus sayımına göre mezralar hariç köyde nüfus 350 kişidir.

*Mursal 1950 - 1965 yılları arasında en kalabalık dönemini yaşamıştır. Bu tarihler arasında takribi 400 hane ve hane başı 4- 5 kişi hesabı ile toplam nüfusu 1600 - 2000 kişi civarında olmuştur. Geçmişte köyde ortaokul açılmasına rağmen, bugün göç nedeniyle öğrenci azlığından ilkokul dahi kapanmış durumdadır. Köydeki çocuklar genellikle Divriği Bölge Yatılı İlköğretim Okulu'na gitmektedirler.

* Mursal dışında yaşayan Mursal kökenli insanların sayısının 5000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

* Yazları nüfus 2000 kişi civarına ulaşmaktadır. Yazları köy adeta bir tatil yeri görünümündedir.

* D.S.İ. tarafından sulama ve elektrik üretimi amaçlı baraj yaptırılmıştır. Barajın tevsii ve büyütülmesi kararlaştırılmış olup, 2002 yılında bitirilmesi öngörülmüştür.


Mursal Barajı'ndan görünüm

* Baraj Mursal'a ayrı bir canlılık vermiştir.

* Yol asfaltlanmıştır.

* Köye kanalizasyon sistemi yapılmıştır.

* Elektrik, su (her evin içinde) ve telefon sorunları halledilmiştir.

* Barajda kafes balıkçılığı yapılmaktadır. Lezzetli alabalıkları mevcuttur. Ayrıca havuz balıkçılığı üretim çalışmasıda devam etmektedir.

*15.01.2001 tarihinde kurulmuş bir futbol takımı olup halen Divriği'de müsabakalara iştirak etmektedir.

* Toprağın tarıma elverişli olmaması ve verimsizlik nedeniyle 1960 lı yıllardan sonra çok yoğun olarak Ankara, İstanbul, Sivas, Divrigi ,Mersin, Bursa, Adana, Gaziantep v.b. yerlere göç olmuştur.